.

DEN ZA OBNOVU LESŮ

V sobotu se do školy nechodí... 19. října 2019 byla ale trochu výjimka. S několika desítkami dětí, žáků a jejich rodičů jsme se sešli v 10h hodin před školou, abychom pak společně vyrazili na zhruba 3 km vzdálenou jižní stráň, kde probíhalo naše "víkendové učení". Při návštěvě Finska jsme se zavázali, že pomůžeme naší planetě nejen výukou a výchovou v předmětu Ekologie, ale především prakticky, hmatatelně. Náš slib vysázet 0,5ha lesa jsme dodrželi, na stromky to dělá 1020 kousků. To je slušná porce za 3 hodiny práce, nemyslíte? Od soboty se nám bude lépe spát, minimálně s vědomím - co jsme pro naší společnou planetu udělat mohli, to jsme udělali. Den za obnovu lesů se vydařil, všichni pracovali zadarmo a s nadšením, to je přece krásná věc! Děkujeme všem zúčastněným, dětem, žákům i rodičům! Foto ve "Fotogalerii".

Jan Táborský  


.

NÁVŠTĚVA IPS STŘEDISKA V LITOMĚŘICÍCH

V pátek 18. října 2019 jsme se se žáky 9. třídy vydali do IPS střediska, které je umístěno v budově soudu v Litoměřicích. Hned v úvodu jsme zažili trochu vzrušení při procházení bezpečnostním rámem, ale až na Šimona nikdo žádné zbraně nenesl, takže jsme mohli vstoupit :) Potom už vše probíhalo podle plánu, žáci dostali informace o jednotlivých školách, o dnech otevřených dveří a požadavcích k přijetí. Doufejme, že i ti, kteří ještě stále nemají jasno, už se okruh možností zužuje.

Mgr. Tereza Hotová


.

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ ROUDNICE NAD LABEM

Třeťáci nejsou žádní kulturní ignoranti a tak jsme se 17. října 2019 vypravili na vzdělávací program do Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem. Čekaly nás dvě hodiny plné umění, zajímavostí, kreativity, zábavy a hravosti. Spokojení byli všichni zúčastnění, proto se tam určitě brzy objevíme znovu. A to nejen kvůli slovům Pabla Picassa „Každé dítě je umělec. Problémem je, jak zůstat umělcem, až jednou vyroste.“ Foto ve "Fotogalerii".

Mgr. Klára Janošová


.

BĚH NA MOSTNOU HORU

Ve středu 16. října 2019 se naši žáci zúčastnili, ostatně jako každý rok, běžecké soutěže Běh na Mostnou horu. Soutěž probíhá v poměrně náročném podzimním terénu, plném mokrých spadaných listů, a tak se musí běžet velmi opatrně. I přes tyto zhoršené podmínky měli naši běžci skvělý úspěch napříč všemi kategoriemi: 1x 1. místo Veronika Erbenová, 4x 2. místo Lucie Samková, Lucie Albrechtová, Filip Krupička a Lukáš Jaroš a 2x 3. místo Veronika Hamouzová a Hana Holubová. Všem ještě jednou gratulujeme a věříme v další sportovní úspěchy, kterým perfektně reprezentují naší školu. Foto ve "Fotogalerii" a diplomy v sekci "aktuality".

Bc. Renáta Šidelářová, Mgr. Jan Táborský 


.

72 HODIN PROTI LHOSTEJNOSTI

V pátek 11. října 2019 proběhla tradiční akce 72 hodin proti lhostejnosti, která je založená na dobrovolných činnostech pro své okolí. V posledních letech ji zaměřujeme na školní zahradu a ne jinak tomu bylo v pátek. Upravil se záhon při vstupu do školy, ostříhala a vyčistila se bylinková zahrádka, zryly se záhony, stávající ovocné keře se okopaly a zamulčovaly a pár nových se dosázelo. Začali jsme také s výstavbou nového prostoru vedle školní jídleny - skalkou. Díky sponzorskému daru ZD Liběšice ve formě kamenů se mohly vystavit základní terasy a aktuálně je prostor připravený k osázení. Není to ale konec, skalku budeme v budoucnu rozšiřovat tak, aby na ní byl krásný pohled :) Dne se povedl, počasí nám přálo, makalo se, žáci byli úžasní, děkujeme! Foto ve "Fotogalerii".

Jan Táborský


.

TECHDAYS 2019

Dne 3. října 2019 se žáci devátého ročníku zúčastnili akce Techdays na Zahradě Čech LTM. Měli možnost zjistit aktuální situaci týkající se nedostatku studentů (posléze zaměstnanců) technických oborů. Prošli si několik pavilónů, ve kterých se jim nabízely střední školy a firmy s technickým zaměřením z našeho regionu.

V jednom z pavilónů se též prezentovaly vysoké školy s technicky zaměřenými studijními obory.

Mgr. Václava Militká


.

OZDRAVNÝ POBYT V CHORVATSKU

V termínu od 8. do 18. září 2019 se 44 dětí a rodičů zúčastnilo ozdravného pobytu v Chorvatsku. Děti si psaly celou dobu kroniku, a tak přinášíme pár postřehů...:

V neděli před 17 hodinou započala šestnáctihodinová cesta z Liběšic do chorvatského kempu Straško. Během cesty jsme se mohli zabavit díváním na televizi. Kolem desáté hodiny však nastal zásadní problém… kam s nohami. Proto doporučujeme, abyste si nesedali dozadu  na pětku. Nad ránem náš příjezd ohrozil problém s olejem a pak se v autobusu již nic zajímavého nedělo. Příjezd do kempu byl deštivý, ale než jsme se ubytovali tak se vyčasilo. Vyrazili jsme k moři i s nafukovacími plameňáky. Jednoho z nich zachraňovala paní Hotová, poté, co se vydal směrem na širé moře. Před večeří se nám dostalo poučení o tom, jak se máme v kempu chovat.

V úterý ráno nás již čekala rozcvička a jak jinak, než plavání v moři. A to nás čekalo každé ráno, až do konce pobytu. Po výborné snídani jsme se spolu s naší delegátkou vydali na prohlídku kempu a do městečka Novalja. Odpoledne jsme strávili na vodní atrakci, kterou jsme objevili při prohlídce kempu.

Středeční dopoledne jsme řádili na vodní atrakci. Odpoledne se šlo do bazénů, kde se nám sice líbilo, ale moře je lepší a tak jsme opět skončili v moři na vodní atrakci. Po večeři jsme obdivovali romantický západ slunce.

Ve čtvrtek nás čekal výlet do městečka Novalja a návštěva muzea vodovodu, který vybudovali již staří Římané.  Prošli jsme i část tunelu, kterým vodovod vedl. Odpoledne jsme se autobusem jeli do Zadaru, do jeho historické části. Ještě za denního světla jsme si prohlédli starobylé chrámy.  Ale nejvíc nás zaujala romantická noc u moře a vodní varhany.

V pátek jsme si museli vynahradit nedostatek pobytu v moři z předešlého dne a tak dopoledne i odpoledne jsme byli v moři a na vodní atrakci hráli shazovanou. Po večeři nás čekaly karetní hry.

V sobotu dopoledne jsme v kempu hráli různé hry s míčky, míčem, létajícími talíři a lany. Skákání přes lano vyhrál oblíbenec Matýsek. Odpoledne jsme šli opět k moři, ale část účastníků zájezdu zůstala na pláži.

V neděli po snídani jsme vyrazili na sportoviště, kde jsme skákali na trampolínách, hráli tenis a stolní tenis, šachy a různé míčové hry. Odpoledne zase moře a vodní atrakce. Po večeři jsme se vydali na večerní procházku do Novalji. Největší úspěch měla návštěva nákupního centra PLODINE.

V pondělí jsme došli na pláž a zjistili jsme hroznou věc. Vyfoukli vodní atrakci! A tak jsme se potápěli, hráli si a opalovali. Po obědě se naposled kontrolovaly deníky, dostali jsme odměny za bodování a vydali se k bazénům. Večerní balení a úklid byl jasným signálem, že se blíží návrat domů.

Úterní dopoledne nebylo moc zábavné: dokončit úklid, uložit si zavazadla do autobusu, který přivezl nové účastníky zájezdu a čekat na předání našeho ubytování. Poslední oběd, poslední vycházka do Novalji a pak dlouhá cesta autobusem domů.

Ale celé jsme si to náramně užili! Foto v nejbližší době ve "Fotogalerii".


.

BĚH PO ÚŠTĚCKÝCH SCHODECH

Dne 13. září 2019 se uskutečnil Běh po úštěckých schodech. Z naší školy se běhu účastnilo 18 žáků. Hned pět z nich přivezlo medaili: Verča Erbenová - 1. místo, Štěpán Machaj - 1. místo, Lucka Albrechtová - 3. místo, Terka Eflerová - 3. místo a Lucka Samková - 3. místo. Další čtyři žáci skončili s bramborovou medailí a ostatní se umístili do 10. místa. Je vidět, že se nikdo z nich nezalekl obrovské konkurence a všichni si závody patřičně užili. Děkujeme jim za perfektní reprezentaci školy a krásná umístění! Foto ve "Fotogalerii" a diplomy v sekci "aktuality".

Mgr. Eva Trnková

.

PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR SVČ - Říše fantazie

Takže, pro začátek si všichni položme jednu otázku: "O čem ten tábor vlastně byl?"

No, je to celkem jednoduché. Naším tématem byla říše Fantazie. A my museli bojovat proti nicotě. Na naší cestě nás čekalo mnoho zkoušek. První z nich hned první den nás čekala zkouška třeba u Turbošneka, kde jsme dostali batoh na záda jako ulitu a překonávali jsme překážky. Nebo také se poznat s hejkalem a vílou, kteří prověřovali naší znalost květin a museli jsme také poskládat a poznat obrázky ptáků. A jako poslední náš nový kamarád je Kamenožrout a ten si zase prověřil znalost kamenů jako je třeba křišťál, ametyst a také tygří oko. Po obědě jsme dostali ORIN z nekonečného příběhu a založili jsme si deníky. Plus jsme si připravili trika na batiku.

Další den ráno jsme sledovali další kousek filmu Nekonečný příběh. A dostali svá batikovaná trika. Po svačině byla další zkouška. Šlo o to, abychom přešli přes bažiny po kartonech a aby ani jeden člověk nespadl. Dále jsme utíkali před nicotou a snažili se přenést kameny. A nakonec jsme museli najít Morlora a poprosit o radu, kdo nám pomůže zachránit královnu a celou říší Fantazie. Později se vyskytla další zkouška. Falko nás přenesl k babce kořenářce, tam jsme museli uvařit a ochutnat lektvar z bylinek. A potom jsme po jednom procházeli první bránou do Sandonorika.

Ve středu jsme jeli na výlet. Po rozdělení do dvou skupin se první skupina vydala do loutkového muzea. A tam si děti prohlížely loutky a ve druhém patře si s loutkami i pohrály. Druhá skupina si mezitím šla prohlédnou galerii naivního umění. Tam se objevovali nejen obrazy, ale také sošky třeba Adama s Evou. Později jsme se všichni sešli na náměstí a dali si sváču. Potom jsme navštívili pizzerii a papírnictví. Nakonec jsme si pohráli v parku na lanovém hřišti. A při přeháňce jsme se šli schovat do bufetu u bazénu. Pak jsme odjeli domů.

Ve čtvrtek jsme procházeli druhou bránou do Sandonorika. Bylo to kouzelné zrcadlo. Pokud jsme prošli všichni, mohli jsme dokoukat film. Pak všechny odnesl Falko zase dál a tam jsme se po skupinkách vydávali za Kmokem. Aby nás neroztrhal, tak jsme na něj zaútočili ponožkami. Později jsme šli na oběd a pak dělali deníky. A potom jsme šli na hřiště.

V pátek nás Falko donesl až ke zbytkům Slonovinové věže, kde na nás čekala vládkyně říše Fantazie a doufala v záchranu. Odevzdali jsme jí své ORINY a dali nové jméno. Pak byla chvíli tma, protože na začátku je vždycky tma. Objevilo se první světýlko a od vládkyně každý dostal jedno zrnko, které zůstalo z celé říše Fantazie.

Po obědě vypukla příprava na závěrečné posezení s rodiči. Trénovali jsme vystoupení a připravovali občerstvení. A pak jsme si poslední chvíle tábora užili společně s rodiči.

Tak zase za rok! Bylo to perfektní!

Verča Kuchařová a Romča Militká