.

ČESKO VESLUJE

Po celém světě je trenažér populárním pomocníkem pro zlepšení tělesné kondice. Projekt Česko vesluje dorazil do liběšické školy v úterý 18. února 2020. Po prvotním překvapení, jak vlastně trenažér vypadá, si žáci utvořili týmy po čtyřech a společnými silami jeli na čas štafetu 4. Nejprve si ovšem všechno pořádně vyzkoušeli a natrénovali "nanečisto!. Několik jedinců dostalo od lektorky osobní pozvání do veslařského klubu do Račic, protože zajeli opravdu krásné časy. Zároveň naší školu pochválila za perfektní organizaci před i během závodů a za bojovnost našich žáků. Celý úvod do veslování, včetně vysvětlení, probíhal v anglickém jazyce, neboť se naši stážisté zapojili také. I jim rozhodně nechyběla bojovnost a pro všechny to byla úplně prvotní zkušenost s trenažérem. Na webu www.ceskovesluje.cz lze sledovat průběžné hodnotící tabulky ze všech škol, které jsou do projektu zapojené. Foto ve "Fotogalerii".

Jan Táborský


.

PROJEKT EDISON

edisonV týdnu od 17. do 21. února 2020 zažila naše škola opravdu něco unikátního. V závěru roku 2019 jsme se přihlásili do mezinárodního projektu EDISON společnosti Aiesec. Aiesec je největší studenty řízená organizace na světě, která přispívá společnosti rozvojem mladých lidí a příležitostmi v mezinárodním prostředí. Propojuje mladé lidi s mezinárodními projekty, kde mohou zjistit více o jiné kultuře a pracovat na svém seberozvoji. V České Republice je přítomna na 10 univerzitách.

EDISON znamená zkratku pěti slov: Education, Drive, Internacionality, Students, Opportunity, Network. 

Vizí projektu je tolerance a příznivé společné soužití české společnosti s různými kulturami a národy, a to na základě jejich porozumění a omezení předsudků a stereotypů. Díky multikulturní atmosféře, vyvolané zahraničními stážisty, oživuje výuku a zvyšuje zájem o studium mezi žáky a učí je nebát se odlišného.

Pro naši školu bylo vybráno 8 stážistů ze 7 zemí - Ilona z Ukrajiny, Livia a Farrel z Indonésie, Yuklam z Hongkongu, Kai-Wei (Alan) z Taiwanu, Katevan z Gruzie, Ana ze Srbska a Ritik z Indie. Každý z nich absolvoval 25 hodin mezi žáky, buď přímo v hodinách, anebo na společných projektech (veslování, chemická show). Veškerá komunikace probíhala v angličtině a žáci měli unikátní možnost využívat jazyk, ke kterému se učí, v běžných situacích. Tam, kde bylo na cizí jazyk ještě brzo (třídy I. st., hlavně 1., 2. a 3. ročník), pomáhali s překladem žáci devátého ročníku. Musím uznat, že se toho zhostili perfektně a jejich překlady byly na velmi dobré úrovni. Třídy II. stupně už si povětšinou poradily samy, případně s pomocí vyučujících. 

Celý týden probíhal ve skvělé náladě, žáci se velmi rychle se stážisty seznámili, zakládali jim fan kluby na sociálních sítích, trávili s nimi dokonce i čas odpoledne po škole. Vzniklo mnoho nových "mezinárodních" přátelství. Závěrem týdne proběhla tzv. Global village, což byla prezentace národních kultur, ve formě jídla, tanců, zvyků, hudebních nástrojů apod. V tento den navštívil školu také Deník Litoměřicka a v sobotu 22. února vyšel na titulní stránce o celém projektu krásný článek

Tři z nás (paní učitelky K. Janošová, T. Hotová a já) měli také zahraniční studenty ubytované ve svých domácnostech po celý týden. I to byla neuvěřitelná zkušenost a zároveň "velká oběť" :) Děkuji kolegyním za to, že do toho se mnou šly. Závěrem bych chtěl poznamenat, že přínos projektu EDISON byl obrovský a i přes velmi náročný týden jsme zažili neopakovatelnou atmosféru. I když slovo "neopakovatelný" asi není za místě, protože už teď vím, že do toho příští rok půjdeme znovu! Foto ve "Fotogalerii".

Jan Táborský


.

CHEMICKÁ SHOW

V úterý 18. února 2020 k nám zavítala RNDr. Mgr. Adéla Marschallová Rumlerová, MBA, aby žákům ze 7., 8. a 9. třídy ukázala zajímavé chemické pokusy. Program trval dvě vyučovací hodiny. Žáci například nejprve odpálili raketu, zkoumali hoření celulózy a nitrocelulózy. Dále viděli rozklad peroxidu vodíku a na závěr jim byly ukázány vlastnosti kapalného dusíku, jehož účinkem byla vyrobena jahodová a čokoládová zmrzlina pro všechny zúčastněné. Pro žáky 8. a 9. třídy se jednalo o zpestření učiva chemie a pro žáky 7. třídy to byla motivace pro budoucí poznávání tajů chemie. Celý program absolvovali také naši stážisté z projektu Edison. Foto ve "Fotogalerii".

Mgr. Václava Militká


.

RECITAČNÍ SOUTĚŽ

Máme za sebou 2. ročník recitační soutěže (13. února 2020), které se zúčastnilo přes 30 žáků naší školy. Je milé a povzbudivé být svědkem zájmu dětí o poezii. Zazněly básně českých autorů i vlastní tvorba. Některé prvňáčky přišli podpořit rodiče a mohou být na své nejmenší recitátory pyšní! Doufáme a věříme, že příští rok posílí třídy druhého stupně v soutěži své řady. Je to skvělá příležitost, jak potrénovat své kvality a ještě vyhrát pěknou knihu. Všem účastníkům děkujeme! V březnu pojede 8 nejlepších na okresní kolo do Litoměřic, tak jim držme palce!

Mgr. Klára Janošová, Mgr. Eva Trnková, Mgr. Gabriela Sokolová


.

DĚTI A ZVÍŘATA LITOMĚŘICE

Začátkem února (6. února 2020) se prvňáčci byli podívat na výstavě drobného zvířectva na Zahradě Čech v Litoměřicích. Kromě mnoha druhů papoušků, holubů, slepic, kohoutů, králíků, zde byli k pohlazení i poníci, kozy a ovečky. 
Nejvíc nás zaujalo tzv. agility se psy, kde se předvedli v přeskakování a prolézání překážek, hlídání, sundavání kusů oblečení apod.
Potěšila nás i pohádka O Koblížkovi a program studentek pedagogické školy zaměřený právě na domácí zvířata. Foto ve "Fotogalerii".
Mgr. Gabriela Sokolová

.

LYŽAŘSKÝ KURZ

Ve dnech 12. - 18. ledna 2020 vyrazilo 28 žáků školy na tradiční lyžařský kurz. Tentokrát nás hostil hotel Hela ve Velké Úpě. Všechny podmínky, které jsme měli, ho předurčují k tomu, abychom se za rok vrátili a konečně tak po dlouhých 8 letech hledání ideálu zakotvili. Jídlo luxusní, ubytování ve velkých pokojích s vlastní koupelnou a WC, sjezdovka "za barákem", skibus do jiných areálů (Pec pod Sněžkou, Černá hora) před "barákem", krámek 50m od hotelu, vlastní lyžárna, velmi příjemná obsluha a komunikace. Letos nám vlastně chybělo jediné - sníh, a to ovlivnit nemůžeme. Sjezdovky sice byly všechny sjízdné, areály upravené, ale na běžky nám nenachumelilo. Nicméně náhradní program v podobě návštěvy aquacentra Jánské Lázně se dětěm víc než líbil. Běžky proběhly věčer, alespoň teoreticky :) Máme, jako vždy, mnoho fotek a videí - vše naleznete v sekci "Fotogalerie".

Jan Táborský 


.

MUZEUM ÚSTÍ NAD LABEM (7. ročník)

Dne 19. prosince 2019 se 7. třída vypravila na svůj poslední výlet v tomto kalendářním roce. Tentokrát se žáci rozjeli do Muzea v Ústí nad Labem, kde zhlédli výstavu Třicet let (1989 - 2019) připomínající události roku 1989 v Severočeském kraji a rovnou zavítali do dalších prostor muzea, mj. také na výstavy 700x Střekov nebo Neuvěřitelný svět prvních zemedělců. Ač to zprvu vypadalo, že největším muzeiním zážitkem bude chůze po červeném koberci, nakonec si všichni odnesli mnoho dalších zajímavých zážitků a postřehů. No a samozřejmě nemohla chybět ani procházka předvánočními trhy a návstěva nákupního centra Forum, kde většina dokoupila chybějící drobnosti na besídku a Vánoce.

Mgr. Eva Trnková


.

JUMP ARÉNA ÚSTÍ NAD LABEM (8. ročník)

Konec roku je vždy spojený s nějakou "odměnou". Žáci 8. ročníku se svojí paní učitelkou si ji vybrali 19. prosince 2019 ve formě Jump areány v Ústí nad Labem. Vyhopsali si téměř duši z těla, ale byli moc spokojení ;) Foto ve "Fotogalerii".

Jan Táborský


.

PREVENTIVNÍ PROGRAMY (6., 7., 8. a 9. ročník)

V závěru samotného roku se do školy vrátily preventivní programy pro třídy II. stupně. Navázaly na tradici na škole již proběhlých programů a doplnily další žákovské vědomosti o sociopatogenních jevech.

Dne 17. prosince 2019 proběhl v 7. třídě 3 hodinový blok preventivního programu zaměřeného na nebezpečí netholismu a kyberšikany. Žáci si pomocí různých aktivit uvědomovali závažnost těchto problémů, zamýšleli se nad tím, jak předcházet takovým situacím a společnými silami nacházeli řešení. Foto ve "Fotogalerii".

Jan Táborský


.

VÁNOČNÍ VYSTOUPENÍ V KOSTELE + TALENT ROKU 2019

Letošního 18. prosince 2019 jsme se opět po roce sešli v liběšickém kostele. Společný koncert dětí z mateřské školy, žáků ze základní školy a učitelů ze ZŠ vyústil v krásnou mrazivou hodinku. Kdo přišel, rozhodně nelitoval...a to mohou říct zejména ocenění žáci v soutěži Talent roku. Ti si odnesli hodnotné dárky od obce Liběšice. Mezi oceněnými byla také jedna paní učitelka. Gratulujeme všem oceněným! Foto ve "Fotogalerii".

Jan Táborský


.

VÁNOČNÍ VÝSTAVA

Ve čtvrtek 12. prosince 2019 k nám do školy zavanul vánoční svěží větřík a ve vestibulu školy vytvořil neuvěřitelně pestrou směsici vánočních výrobků a dekorací. Vidět jste mohli skutečně všechno...svícny, svíčky, vánoční ozdoby, náramky, výrobky z keramiky, bylinné čaje, přírodní deodoranty, perníčky, vánoční mazance, dřevěné krabičky, vánoční přáníčka, papírové ozdoby, věnce, muffiny, polštářky, balzámy na rty, výrobky z mýdlové hmoty a spousty a spousty dalšího. Výstava má jednu obrovskou nevýhodu, výrobky velmi rychle mizí a na odpolední návštěvníky už toho moc nezbude... :(

Každopádně, kdo přišel, viděl. Kdo nepřišel, prohloupil a ještě k tomu neviděl, co neuvěřitelných věcí jsou děti pod správným vedením vytvořit. Foto ve "Fotogalerii".

Mgr. Jan Táborský


.

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA

Po roce k nám opět zavítal Mikuláš, se svou partou andělů a čertíků. Přesně 5. prosince 2019 obešli dle tradice mateřskou školu a třídy 1. stupně. Vyslechli si básničky a písničky, všude nadělili perníčky z produkce našich zájmovýcn útvarů Vaření a někde si "pohráli" se zlobivými dětmi. A jak vy, polepšíte se do příštího roku? Foto ve "Fotogalerii".

Mgr. Jan Táborský


.

MLADÝ CHEMIK

28. listopadu 2019 dvě žákyně deváté třídy (Alena Hrabáková a Pavla Podrábská) napsaly test znalostí z učiva chemie v soutěži „Mladý chemik“. Z maximálního počtu 66 bodů získaly 49,5 bodu a 54,5 bodu.

Do dalšího kola v Lovosicích (5. prosince 2019) nás jela reprezentovat už jen Pavla Podrábská. Přijelo 109 účastníků z ústeckého kraje. Výherce tohoto kola získal v testu znalostí 81 bodů a naše Pavla získala 29 bodů a obsadila 94. místo. Odměnou pro všechny účastníky bylo zábavné dopoledne plné zajímavých aktivit a samozřejmě možnost vyzkoušet si některé pokusy v chemické laboratoři.

Děkujeme Pavle za odvahu vstoupit jako první žákyně naší školy do takto náročné chemické soutěže. Foto ve "Fotogalerii".

Mgr. Václava Militká


.

BESEDY KE ČTENÁŘSKÉ GRAMOTNOSTI (1. - 5. ročník)

Třídy prvního stupně absolvovali 5 besed, zaměřených na čtenářkou gramotnost. Besedy probíhaly od konce listopadu, do začátku prosince a zde jsou shrnuté postřehy:

V pátek 29. listopadu 2019 se prvňáčci dozvěděli proč a jak se provozuje knihovna, nebo jak se chovat k zapůjčeným knihám. Mohli si prohlédnout několik poutavých ukázek včetně elektronické tužky. 

4. prosince 2019 k nám do 3. třídy zavítala paní Grimová, kterou už známe z loňské besedy v liběšické knihovně. Tentokrát přišla přímo k nám do třídy a  mluvila o tvorbě spisovatelky Astrid Lindgrenové. Poslechli jsme si příběh o Pipi Dlouhé Punčoše, dětech z Bullerbynu, bratřích Lví srdce, Ronje, dceři loupežníka a vyzkoušeli si vyprávět s pomocí čtenářských kostek. Děti nejvíce zaujal příběh zlodějíčka Bubly. Bylo milé, že děti většinu titulů znaly. Na závěr si knihy mohly prohlédnout a to děti ocenily nejvíce. Knížky máme prostě rádi!

Ve čtvrté třídě zase proběhla literární beseda na téma ilustrace knih. Žáci byli seznámeni s našimi známými ilustrátory a jejich díly.  Např. Radek Pilař,  Adolf Born, Helena Zmatlíková a další známá jména. Byla jim nabídnuta velká spousta knih, do kterých se mohli začíst. Žáky ilustrace velice zaujaly, jelikož v nich poznávali známé večerníčky.

Foto ve "Fotogalerii".

Mgr. Gabriela Sokolová, Mgr. Klára Janošová, Mgr. Irena Hamouzová


.

ROZSVICENÍ VÁNOČNÍHO STROMU

Letos 1. prosince 2019 se naše děti z MŠ a žáci ze ZŠ opět zúčastnili rozvicení vánočního stromu v Liběšicích. Programem bylo zase potěšit v nastávající předvánoční atmosféře přítomné rodiče a příbuzné. Hlásky medové, hlásky jako konipásky, hlasy jako dvě basy - to vše zaznělo k plné spokojenosi všech přitomných:) Foto ve "Fotogalerii".

Jan Táborský


« | 1 2 3 | »