INSTALUJEME MUSESCORE
Instalace programu představuje díky průvodci instalace jednoduchou záležitost. Průvodce je v českém jazyce a provádí instalací krok za krokem. V kapitole si tento proces představíme, abyste se nebáli a program si nainstalovali.Je však třeba upozornit na to, že pro instalaci je třeba být administrátor - to znamená, že máte k instalování povolení. Může se totiž stát, že vaši rodiče vám pro vstup do systému vytvořili speciální účet, který však doplnili některými omezeními, jako je např. omezení práv instalování nebo stahování souborů. Rodiče vás (a také počítač) chrání před stažením nežádoucích souborů a např. před zavirováním počítače.
Doporučuji proto, abyste instalovali soubor v přítomnosti rodičů, kteří vám jistě rádi pomohou a sami se přesvědčí, že program Musescore není nic sprostého a třeba pomůže objevit skryté vlohy :-)
Při instalaci může docházet k několika situacím o kterých nebudu nic říkat. Mám na mysli různé upozorňovací okénka, které vyžadují vaše potvrzení. Při nevhodném kliknutí se pak celý instalační prosed ukončí bez zdárného výsledku. Tyto procesy závisí na nastavení vašeho operačního systému. Za vyskakování upozornění může např. Firewall nebo antivirový program.
Nebojme se toho - budu se snašit všechna vyskakovaná okna uvádět, abyste měli přehled - ale upozorňuji na to, že ve vašem případě nemusí vůbec nic vyskakovat. Tato okna budu uvádět kurzívovaným písmem.
VYHLEDÁNÍ INSTALAČNÍHO SOUBORU
K vyhledání instalačního souboru můžeme použít vyhledávač Google. Zapíšeme heslo Musescore a spustíme vyhledávání.
Klikneme na první odkaz a tím otevřeme stránku programu. Stránka je programována tak, aby nabízela instalační soubor přímo pro váš počítač. Klikneme na tlačítko Download, které se nachází vpravo nahoře:
Soubor uložíme na požadované místo, nebo se automaticky uloží do složky, která je v prohlížeči nastavena - obvykle se tato složka jmenuje Stáhnuté nebo Download. Jestliže se stahování nezačne automaticky, bude potřeba stahování potvrdit kliknutím na tlačítko OK. Někdy je prohlížeč zeptá, zda chceme soubor Uložit soubor (Save) nebo spustit (Run) - v tomto případě klikneme na tlačítko Uložit soubor (Run).
INSTALACE - PRŮVODCE
Po stažení instalačního souboru jej vyhledáme a spustíme. Ikona instalačního souboru vypadá následovně:
Otevře se následující upozornění:
Potvrdíme kliknutím na tlačítko SPUSTIT. Začne se spouštět průvodce instalace, což je symbolizováno následujícím oknem:
Následně se automaticky otevře uvítací okno instalace:
Průvodce instalace provádí uživatele celkem pěti kroky:
První krok je seznámení s licenčními podmínkami, které říkají, že program můžete používat zdarma. Potvrdíme kliknutím na tlačítko SOUHLASÍM a jdeme dál.
V tomto okně nastavujeme cestu, kde se má program instalovat - ponecháme stávající nastavení a klikneme na tlačítko DALŠÍ.
Nastavení zobrazení spouštěcího souboru v nabídce start ponecháme tak, jak je a klikneme na tlačítko INSTALOVAT.
Probíhání instalace se zobrazuje v okně. Je nutné chvíli sečkat, až se instalace ukončí a zobrazí se následující okno:
Poslední okno nastavuje možnost zobrazit zástupce na ploše: Create desktop shortcut. Doporučuji ponechat vypnuté, abychom si nezaplňovali plochu.
Možnost: Spustit program MuseScore 1.3 umožní po dokončení instalace automaticky spustit program - tuto možnost ponecháme.
NASTAVENÍ SYSTÉMU
Budeme pracovat se zvukem a to znamená, že je nutné nastavit několik parametrů. Systém windown obvykle všechny funkce kolem zvuku skrývá, aby nebylo možné zasahovat do důležité vlastnosti systému. Na hlavní liště nalezneme vpravo ikonku pro ovládání hlasitosti jednotlivých kanáků - rozuměj typům zvuku. Pokud máme problém se zvukem (např. nic nejde slyšet), je první kontrolní krok právě zde, jestli jsou kanály zapnuté nebo jestli nejsou stažené hlasitosti jednotlivých kanálů.Když na tuto ikonu klikneme, otevře se prvek na ovládání celkové hlasitosti zvuku:
Ostatní záležitosti jsou věcí Ovládacích nástrojů. Rozhodně toto zkoušejme jen v případě přítomnosti zkušeného uživatele. Sami se do nastavení těchto záležitostí nepouštějme - cílem je pouze ukázat možné cesty k nápravě.
V okně Ovládací panely spustíme nástroj Zvuky a zvuková zařízení:
Otevře se následující okno:
V tomto okně se nachází 5 záložek nastavení: Hlasitost, Zvuky, Zvuk, Hlas a Hardware. Neměňme žádné parametry, pokud si nejsme jisti, co touto změnou provádíme. Otevřeme kartu Zvuk.
Zajímá nás položka Přehrávání hudby MIDI. Zde by měl být nastavena nějaká položka - zvuková banka. Když nabízí více možností, vyzkoušejme všechny - pouze v případě, že se vyskytnou problémy s přehráváním.
Kliknutím na tlačítko HLASITOST se otevře mixážní pult, který nabízí následující možnosti nastavení hlasitosti:
Musí být odškrtnuty všechna pole ve spodní části mixu (Ztlumit) a všechny úrovně hlasitosti by měli být v horní části stopy.
Následně klikneme na tlačítko OK.
Pokud možné problémy přetrvávají, můžeme navštívit také nastavení programu a přesvědčit se, jestli je všechno v pořádku. Otevřeme program MuseScore a z menu spustíme příkaz Úpravy < Nastavení. Otevře se následující okno:
Zajímá nás, jestli je zaškrtnutá možnost Připojení zvuku a jestli jsou nastaveny parametry Api: a Zařízení:. Je-li všechno nastaveno, pak je problém jinde.
Tak to byla instalace. Nastínili jsme také některá možná řešení s problémy se zvukem a tak se můžeme pustit do práce.
Instalace na jiných operačních systémech je podobná - zde ale doporučuji porvat si nějakého zkušenějšího uživatele. Na tomto místě se tomu nemůžeme více věnovat.