02 JAK SE MIDI PŘEHRÁVÁ?
Přehrávání MIDI souboru je možné prostřednictvím všech dnešních hudebních softwarových přehrávačů (Winamp, Windows Media Player, iTunes, VLC Player aj.). Protože však MIDI obsahuje kromě hudebních informací také textové, slouží pro MIDI soubory speciální MIDI přehrávače (MIDI Player). Celkem můžeme pro přehrávání MIDI souborů použít tyto druhy přehrávačů:
- Všeobecné hudební přehrávače
- Specializované MIDI přehrávače
A Všeobecné hudební přehrávače
Mezi všeobecné hudební přehrávače řadíme ty, které máte již nainstalované ve vašem počípači od doby, kdy jsete počítač zakoupili. Na operačních systémech Windows je to obecně přehrávač Windows Media Player. Na operačních systémech MAC OS to je obvykle iTunes.
Oba programy určitě vedou pomyslné závody mezi používanými přehrávači. Jsou zde včak ještě další programy, které si můžete stáhnout z internetu a které jsou zcela zdarma. Jako jejich příklad uvádím dva: VLC Player a Winamp.
Pokud však ani s těmito přehrávače nebudete spokojeni, lze zadat do vyhledávače heslo: “music player” a můžete si následně vybírat z dalších a dalších programů. Pokud napíšete heslo: “Music player free” můžete si být jisti, že tyto přehrávače budou nabízeny zdarma. I tam je však důležité číst podmínky použití programu a při instalaci volit vlastní nastavení instalačního průvodce, abyste si vypli možnost zasílání reklamních informací nebo instalaci dodatečných programů, které běží na pozadí systému a vy o nich ani nevíte (viry).
- B Specializované MIDI přehrávače
Příkladem takového programu může být např. Sweet Midi Player nebo třeba vanBasco’s Karaoke Player. Následující obrázek zobrazuje ukázku prvního programu. Z těch tlačítek a čísel je patrné, že specializované přehrávače vyžadují specializované ovládání. Na druhou stranu však odměňují mnoha funkcemi, které normální přehrávače neumí.
Seznámíme se alespoň se základními termíny:
PAN - směrování signálu do levého nebo pravého reproduktoru.
REVERB - Dozvuk. Navodí dojem prostoru. Čím větší číslo, tím větší prostor.
CHORUS - Dojem bohatosti příslušného zvuku. Představte si to tak, ze čím větší číslo, tím více hudebníků hraje příslušnou melodii.
VOLUME - Hlasitost příslušného nástroje (stopy).
SOLO - Ta stopa, která má zaškrtnuté tlačítko Solo, bude hrát sama - ostatní stopy zmlknou.
MUTE - Ta stopa, která má zaškrtnuté tlačítko Mute nehraje - ostatní však hrají dále.
CHANEL - Číslo kanálu - číslo stopy. MIDI skladby mají pouze a maximálně 16 kanálů.
INSTRUMENT - Hudební nástroje jsou přiřazeny ke každé stopě. Je možné tyto nástroje změnit. Stenou melodii tak nebude hrát klarinet, ale třeba syntetizátor.
CUE - Ukazatel přehrávání skladby.
KAR - Tlačítko pro otevření Karaoke - zábavného zobrazování textu písně podle právě přehrávané skladby. Ne všechny MIDI soubory však tuto funkci umožňují.