GIMP umí psát

 1. KROK - otevři nový projekt a rozmísti okna.
 2. Pro práci s textem nám postačí jednoduchý malý projekt a není tedy třeba vybírat rozměr stránky ze šablony.


 3. KROK - zvol nástroj Text
 4. Ikonka nástroje vypadá jako písmeno A. Když na něj klikneš, tak ve spodní části okna Nástroje se zobrazí několik dalších nástrojů k nastavení písma. Na tomto místě se seznámíme s těmi nejzákladnějšími nastaveními.


 5. KROK - napiš text
 6. Klikni na projektové okno a nelekni se - Objeví se mnoho rámečků a oken. Fialový rámeček ukazuje oblast, kde se bude zobrazovat tebou napsaný text. Okno "Textový editor pro GIMP" slouží k tomu, aby si zde napsal text, který chceš zobrazit. Napiš zde text: AHOJ LIBĚŠICE. Doufám, že víš, jak se píší velká písmena a pokud jsi to zapoměl, pak se vrať na kurz psaní a rychle se to douč.

  Text, který jsi napsal se nemusí celý zobrazit ve fialovém rámečku, protože ten je třeba malý. V takovém případě je třeba rámeček zvětšit.


 7. KROK - změna rozměru rámečku
 8. Změna rozměru fialového rámečku je jednoduchá. Vyžaduje se jen trocha pozornosti a trpělivost. První věc je, že se musíš seznámit s okraji rámečku. Když kolem okrajů budeš jezdit s myší, všimni si, že podle toho, kde se nachází kurzor, se také mění okraje rámečku. GIMP automaticky chápe, když umístíš kurzor myši k okraji rámečku, že chceš změnit jeho rozměr. Objeví-li se malý pomocný editační rámeček u okraje textové oblasti, pak klikni na levé tlačítko myši a přetáhni okraje rámečku na požadovanou úroveň. K tomu, aby se to dobře pracovalo, můžeš také přesunout okno "Textový editor ..."

  Fialový rámeček můžeš také přemístit na jiné místo v projektovém okně. Jednoduše najeď kurzorem myši doprostřed rámečku a přetáhni tento rámeček na jiné místo pomocí levého tlačítka myši, které neustále při přesunu přidržuješ. Jakmile jsi spokojen s novým umístěním, pak tlačítko myši pusť.


 9. KROK - základní editace (úprava)
 10. Ve spodní části okna "Nástroje" nalezneš několik parametrů, které ovlivňují, jak a kde se písmo nachází. Základní editací bude zvolit jiný druh písma a jeho velikost.


 11. KROK - změna fontu
 12. Co to je font nalezneš v kurzu zaměřeném na psaní. Zkráceně připomínám, že fontem se rozumí druh písma. Ten se v programu GIMP vybírá pomocí kliknutí na ikonku Aa, kterou nalezneš ve spodní části okna "Nástroje." Když na tuto ikonku klikneš, zobrazí se rozbalovací nabídka s různými fonty. Vyber si jeden a klikni na něj - tím se automaticky nastaví a tvůj text se podle něj zobrazí.

  Podobně je tomu u velikosti písma. Buď pomocí malých šipeček klikej na zvětšení základní hodnoty 18px nebo na snížení. Nejjednoduší ale bude, když číslo velikosti fontu označíš, napíšeš číslo nové a klikneš na tlačítko ENTER. Jednotka je automaticky nastavena na "px" - to jsou pixely a doporučuji ti tuto jednotku pro začátek ponechat tak jak je - nezměněnou.


 13. KROK - zarovnání, řádkování, aj.
 14. Mezi pokročilé editace patří nastavení barvy textu. Klikni na černou barvu vedle parametru "Barva:", címž se otevře okno výběru barev. Zde již pracovat umíš. Zvol barvu, přidej ji do palety a potvrď svou volbu kliknutím na tlačítko "Budiž."

  Parametr zarovnat nastavuje umístění textu v editačním rámečku (v tom fialovém). Čtyři ikonky jsou seřazeny v pořadí:

  Pod těmito volbami jsou ještě tři nástroje pro nastavení odsazení textu od okraje, pak rozestup řádků a pak rozestup jednotlivých písmenek. Obvykle se tyto volby příliž nepoužívají a až to bude potřeba, tak se s nimi seznámíme. Nic ti ale nebrání, abys vyzkoušel jejich funkčnost - experimentuj.

Zpět na výběr kurzů.

opvk_logo