Mikroprocesor = Procesor

  1. ÚVOD
  2. Už víme co to je počítačová skříň (Case), a že v ní nalezneme také základní desku počítače (Motherboard). Dále víme, že na této základní desce nalezneme minimálně dvě důležité součásti počítače: paměť RAM a Mikroprocesor. V dnešním dílu si trochu přiblížíme Mikroprocesor.

    Je to elektronická součástka, která je umístěna na základní desce počítače a vlastně nejde vidět, protože je na ni připevněn ještě větrák, který mikroprocesor zakrývá a chladí.


  3. K ČEMU SLOUŽÍ?
  4. Abych mohl odpovědět, musím vysvětlit, že všechno na počítači probíhá v digitálním režimu. Všechny příkazy, které na počítači provádíte, mají své matematické vzorečky a čísla. Mikroprocesor je pak takový vrchní učitel, který všechny tyto čísla a vzorce počítá a výsledky předává dále. Říkáme, že mikroprocesor je mozek počítače, protože zpracovává instrukce od programů, které jsou v počítači nainstalované.

    Některé tyto instrukce zpracovává sám, ale některé jsou tak složité, že si bere na pomoc další součásti počítače jako např. RAM nebo disky. Na mikroprocesoru závisí rychlost počítače.

  5. JAK VYPADÁ?
  6. Je to malá placatá elektronická destička ve které je umístěno mnoho malilililinkatých pidisoučástek. Z jedné strany je plochý, ale z druhé z něj trčí malinké ostny, skrze které se zasunuje do základní desky. Místo, kde se v základní desce zasunuje mikroprocesor se nazývá Patice nebo také Socket – vyslovuj Soket.


    V dnešní době existuje mnoho tvarů a rozměrů mikroprocesorů a proto je důležité pro konkrétní základní desku vybírat konkrétní mikroprocesor podle správné Patice.


  7. JAK POZNAT DOBRÝ PROCESOR?
  8. Kvalita mikroprocesoru je charakterizována mnoha parametry. Nejčastější údaj u mikroprocesoru je Taktovací frekvence a počet jader.

    Taktovací frekvence se dnes udává s jednotkou GHz (gigahertz). Číslem se udává (zjednodušeně) počet příkladu které je schopen mikroprocesor spočítat na jedno nadechnutí. Čím větší číslo, tím více příkladů a tím rychlejší počítač. Ale také větší spotřeba energie a skutečnost, že se mikroprocesor dost zahřívá. Musí tedy být osazen větrákem s dostatečným výkonem. Normální je dnes rychlost 2GHz a rok co rok se tato rychlost zvětšuje.

    Počet jader si zas můžeme představit jako učitelovy pomocníky, kteří mu pomáhají počítat příklady. Dvou-jádrový mikroprocesor má dva pomocníky a šesti-jádrový zase šest. Ti nejsou sice tak dobří jako jeden, ale dohromady svedou více práce. Dvou-jádrové mikroprocesory se označují také jako DualCore a jsou dnes nejčastější.


  9. KDO PROCESORY VYRÁBÍ?
  10. Podstatě procesory vyrábí jen dvě firmy: Intel a AMD.

Zpět na testy

opvk_logo